Dohos László - dr. Tóth György - Az üzemi méhészet technológiája és technikája Dadant-Blatt kaptárral c. könyvből (Rendeld meg a könyvet! kattints ide )
„Az emberi erőforrás használata az egyik legmagasabb költsége a méztermelésnek, ezért a gazdaságos termelési szint elérése érdekében csökkenteni kell az emberi munkaerő igénybevételét. Ez a rakodó rendszerű kaptárak alkalmazásával megvalósítható. Korábban már említettem, hogy a méhcsalád természetes körülmények között ritkán épít hét, kilenc lépnél többet. 35 milliméteres gerinctávolságot figyelembevéve, ez 30 centiméter körüli méretet tesz ki. A tíz keretes kaptárak elegendő lépet tartalmaznak a család optimális működéséhez. Felmerül a kérdés, hogy függőleges irányban mekkora az a méret, amely az átlagos nagyságú fészek kialakításához szükséges.
A kérdésre választ ad az alábbi három megfigyelés.
- anyátlan család vizsgálatakor fiatal anya jelenlétére utal a középső fészek kereteken található egybefüggő, virágportól, nektártól és méztől mentes lépfelület
- az intenzív hordás befejeztével, a méhek a fészek alsó részéből a mézet a méztérbe hordják, így biztosítják a szabad területet az anya petézéshez
- kazettás lépesméz termelésre beállított családtól (1/2NB), a párzott anyát és egy kivétellell minden fias keretet elvettünk. A fennmaradó fiason érett anyabölcsőt helyeztünk el. Az alsó fiókban egyáltalán nem, a második fiókban csak a keret felső részében, a harmadik fiókban pedig teljes magasságban tároltak mézet a dolgozók.
Mindhárom esetben a család népességének korösszetétele teljesen aránytalanná vált. A család fennmaradásának egyetlen lehetősége, ha az anya számára petézésre alkalmas helyet biztosítanak. A legszemléletesebben a lépesméz termelésnél láthatjuk a jelenséget. A másfél 1/2NB keret magassága a keretek közötti távolsággal együtt szintén 30 centiméter körüli nagyságot határoz meg. Ugyanezt a jelenséget tapasztaljuk nyári időszakban folyamatos lassú hordás esetén, amikor az anya petézése a téli népesség kialakítása érdekében még intenzív. A mézet úgy raktározzák, hogy a középső fészek keretek alsó részén körülbelül 30 centiméteres részét szabadon hagyják a fiasítás részére. Összességében megállapíthatjuk, hogy a fészek kialakításához függőleges irányban is 30 centiméter körüli méretre van szükség.
A termelés szempontjából alapvető cél, hogy a fiasítást tudatosan ne korlátozzuk, a pergetések során feleslegesen ne dolgozzunk a fias keretekkel, ugyanakkor a lehető legtöbb mézet vegyük el a családtól. Ezt akkor tudjuk megoldani, ha pontosan ott választjuk szét a mézteret és a fészket, ahol a fiasítás és a mézkészlet találkozik. Vagyis az ideális, minden igényt kielégítő fészek keret kb. 30 cm magasságú. Ennek a feltételnek a Dadant keret felel meg a legjobban.
A fészek fiókban található 10 Dadant-Blatt keret biztosítja azt, hogy a jó minőségű, fiatal, egészséges anya, egy közelítőleg 30 cm átmérőjű, nagyjából gömb alakú fiasítással telt fészket alakítson ki. A méhész érdekeit figyelembe véve olyan méztéri fiókot kell alkalmazni, amelyet mézzel telt állapotban is, egy ember, még egészségkárosodás nélkül mozgatni tud.”
Nézd meg a Dadant kaptárt részletesen bemutató videót youtubeon: kattints ide